Roraty

roratyRoraty, adwentowe msze odprawiane o wschodzie Słońca, podkreślają wyjątkowość okresu Adwentu.

Nazwa roraty pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście (introitu), rozpoczynającej się od słów Rorate caeli desuper – „Spuśćcie rosę niebiosa”.

Msza roratnia, czyli msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu, jest śladem dawnego obchodzenia święta Zwiastowania Pańskiego w okresie Adwentu – 18 grudnia. W starożytnych i średniowiecznych księgach liturgicznych polecano odprawianie tej mszy o Najświętszej Maryi Pannie w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie lub nawet przez cały Adwent.

Tak wyjątkowa obecność Matki Bożej w Adwencie ma głęboki sens. Maryja jest mistrzynią adwentowego oczekiwania. Jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła. Z Izraelem czekała na Mesjasza, a kiedy Anioł zwiastował jej, że pocznie i porodzi Syna, Emmanuela, oczekiwała na Życie, które cudownie w niej wzrastało. Razem z Kościołem czeka na przyjście chwalebnego, uwielbionego Chrystusa, a królując w niebie razem z Nim, wspiera Kościół w jego oczekiwaniu na ostateczny Dzień Pański.

W naszej parafii, przez cały okres Adwentu, roraty są celebrowane w dni powszednie o godz. 18.30.  w dolnym kościele. Ponieważ reazlizujemy w ich trakcie program przygotowany przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego”, dlatego też szczególnie zapraszamy najmlodszych. Konkursy, słuchanie pamiętnika papieskiego anioła i wklejanie obrazków z życia Jana Pawła II – tego mozna oczekiwać w czasie rorat z Małym Gościem Niedzielnym.

Msza roratnia transmitowana jest codziennie przez diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.