VII NIedziela Zwykła 2012

VII Niedziela zwykła – 19 lutego 2012 r.

1. Dziś oraz w poniedziałek i wtorek przeżywać będziemy nabożeństwo 40 – godzinne, które wprowadzi nas w okres Wielkiego Postu. Dziś w poniedziałek i we wtorek Nieszpory Eucharystyczne będą o godz. 17.45. W poniedziałek adorację rozpoczniemy o godz. 17.00, na którą zapraszamy  całą wspólnotę parafialną, w tym grupy Żywego Różańca, Caritas i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. We wtorek na godz. 17.00 prosimy dzieci i młodzież z gimnazjum przygotowującą się do sakramentu bierzmowania i szkół średnich, w tym także Liturgiczną Służbą Ołtarza, Dziewczęcą Służbę Maryjną i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Postarajmy się w tych dniach o znalezienie chwili czasu na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
2. W najbliższą środę przypada Popielec; w tym dniu rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. W środę popielcową Msze święte w naszym kościele będą o godz. 6.30, 7.30, 9.00, 10.30 i po południu o godz. 17.00 oraz 18.30. Podczas każdej Mszy św. będzie posypanie głów popiołem jako znak gotowości podjęcia pokuty. W Środę popielcową obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Przypominamy, że abstynencja od pokarmów mięsnych obejmuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły czyli tylko trzykrotny posiłek w ciągu dnia, z których jeden jest do syta, obowiązuje wszystkich pomiędzy 18-tym a 60-tym rokiem życia. Zachęcamy rodziców, aby zatroszczyli się o to, ażeby również dzieci, które z racji młodszego wieku nie związane prawem postu i wstrzemięźliwości były wprowadzane w autentycznego ducha pokuty. Przypominamy jednocześnie, że powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki całego roku oraz przez cały okres wielkiego postu. Ofiary na tacę ze Środy popielcowej są przeznaczone na cele charytatywne. Środą popielcową rozpoczyna się okres Wielkiego Postu i okres Komunii świętej wielkanocnej. Pierwsze dni Wielkiego Postu to kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. 3. We czwartek organizujemy wyjazd dla dzieci i młodzieży przebywających na feriach na lodowisko i basen do Dębicy. Bliższych informacji udzielamy w zakrystii i kancelarii.
4. W okresie Wielkiego Postu w każdy piątek będzie Droga Krzyżowa o godz. 17.30, natomiast w niedziele o godz. 16.00 będą Gorzkie Żale, transmitowane przez Radio RDN Małopolska. Zachęcamy wszystkich do udziału w tych nabożeństwach pasyjnych.
SŁOWO ŻYCIA – z czytań VII Niedzieli Zwykłej
„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej: pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?
Otworzę też drogę na pustyni, ścieżyny na pustkowiu (…)
Ja, właśnie Ja przekreślam twe przestępstwa i nie wspominam twych grzechów” (Iz 43,18-25).
Myśli:
Msza święta jest nowością paschalną – bo ilekroć sprawujemy święte obrzędy, dokonuje się na nowo dzieło naszego odkupienia.
W Eucharystii od nowa przelewa się Krew na odpuszczenie grzechów, zniszczenie wszystkich grzechów.
Stąd też ze zdumieniem wszyscy wielbimy Boga mówiąc: Nigdzie nie ma czegoś podobnego.
Nie możemy tracić z oczu nowości i świeżości Ewangelii.