10 NIedziela Zwykła

X Niedziela zwykła – 10 czerwca 2012 r.

Komunikat biskupa Wiesława Lechowicza
administratora diecezji tarnowskiej
W związku z ingersem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża

Umiłowani Diecezjanie, Bracia i Siostry!
Ojciec Święty Benedykt XVI mianował 12 maja br. biskupem diecezji tarnowskiej dotychczasowego jej biskupa pomocniczego Andrzeja Jeża. Historycznej wagi temu wydarzeniu przysparza fakt, że po raz pierwszy w dziejach naszej diecezji jej biskupem został kapłan wywodzący się z duchowieństwa tarnowskiego. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego biskup Andrzej obejmie urząd biskupa tarnowskiego, wobec Kolegium Konsultorów, w najbliższy piątek, dnia 15 czerwca br. o godz. 10:00 w domu biskupów tarnowskich. W tym samym dniu, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dokona się w tarnowskiej Katedrze ingres nowo mianowanego biskupa tarnowskiego. Zatem zapraszam bardzo serdecznie wszystkich Diecezjan do otoczenia księdza biskupa Andrzeja modlitwą i do przybycia do katedry na Mszę Świętą o godz. 11:00, z udziałem między innymi Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i Metropolity Krakowskiego.
Szczególne zaproszenie kieruję do wiernych z Limanowej – rodzinnej miejscowości biskupa Andrzeja, z Krościenka i Wierzchosławic – gdzie pracował jako wikariusz oraz do wiernych w Mościcach i parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu – gdzie nasz arcypasterz był proboszczem.
Na hasło swojej pasterskiej nowy biskup tarnowski posługi wybrał słowa: „Ad laudem Trinitatis et Deiparae” (Na chwałę Trójcy Świętej i Bogurodzicy). Będziemy się modlić, by to zawołanie urzeczywistniało się w posłudze pasterskiej biskupa Andrzeja, przekonani, że hojnymi talentami i darami, jakimi biskup Andrzej został przez Boga obdarzony będzie owocnie i po najdłuższe lata służył naszej diecezjalnej rodzinie, stając się w ten sposób „znakiem obecności Chrystusa w świecie” (Jan Paweł II, Wstańcie, chodźmy, s. 122).
Jego osobę i pasterzowanie w Kościele tarnowskim powierzam Waszej życzliwej modlitwie, ponawiając zaproszenie do bazyliki katedralnej w Tarnowie na godz. 11:00 dnia 15 czerwca br.
Z wyrazami więzi w Chrystusie Dobrym Pasterzu i błogosławieństwem

Bp Wiesław Lechowicz
Administrator diecezji tarnowskiej

1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach do Najświętszego Serca Pana Jezusa, które w czerwcu odprawiane są codziennie o godz. 18.00.
2. W liturgii w tygodniu:
w poniedziałek – wspomnienie św. Barnaby, Apostoła
we wtorek – bł. ks. Romana Sitko
we środę św. Antoniego z Padwy
we czwartek – bł. Michała Kozala
3. We czwartek zakończenie Oktawy Uroczystości Bożego Ciała. Podczas Mszy św. o godz. 18.30 będzie błogosławieństwo dzieci i poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. Zachęcamy do udziału wszystkich parafian, grupy dziecięce, świetlicę parafialną, a szczególnie rodziny z dziećmi.
4. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu o godz. 11.00 w tarnowskiej Katedrze odbędzie się ingres nowo mianowanego biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – Abpa Celestino Migliore i Metropolity Krakowskiego – kard. Stanisława Dziwisza. Otoczmy modlitwą nowego biskupa tarnowskiego.
Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
5. Za tydzień w niedzielę 17 czerwca br. będziemy przeżywać Diecezjalne Święto Rodziny. Obchody tego dnia powiązane są z pielgrzymowaniem przedstawicieli rodzin z całej diecezji na starosądeckie Błonia, do miejsca pamiętnego spotkania z bł. Janem Pawłem II. Centralnym punktem wspólnego świętowania będzie Msza Święta o godz. 11.00, sprawowana na Ołtarzu Papieskim w intencji rodzin. Po jej zakończeniu odbędzie się festyn dla rodzin organizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej.
6. W dniu 2 lipca odbędzie się doroczna pielgrzymka nauczycieli i katechetów na Jasną Górę. Wyjazd o godz. 5.00 rano. Zapisy do 28 czerwca w kancelarii parafii katedralnej.
7. Bóg zapłać za ofiary przeznaczone na cele remontowo-inwestycyjne w naszej parafii.
8. Przez najbliższy tydzień będą trwały dalsze prace związane z odnowieniem posadzki w górnym kościele. Górny kościół będzie wyłączony z użytku, a Msze św. będą sprawowane w dolnym kościele.