Ministranci

„Ministrare” (z łac.) znaczy „służyć”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo „ministrant” wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej.

Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych!

Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” nie znaczy tak jak w kinie albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać. „Uczestniczyć w liturgii” to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując!

/E. Stencel , „Przy ołtarzu Pana”/

Liturgiczna Służba Ołtarza ministrantów przy naszej parafii liczy zazwyczaj ok. 20 ministrantów i około 20 lektorów.

Każdy ministrant zobowiązuje się raz w tygodniu oraz w niedziele uczestniczyć we Mszy św. Służenia i pomoc w liturgii powoduje kształtowanie się w ministrantach obowiązkowości i postawy dyspozycyjności w służbie innym.

W każdą sobotę o godz. 9:00 spotykamy się na zbiórkach (oprócz wakacji i ferii szkolnych). Podczas wspólnych spotkań ministranci uczą się teoretycznych i praktycznych sposobów służby w Kościele. Pogłębiają swoje życie chrześcijańskie jak również uczą się jak lepiej rozumieć liturgię Kościoła a przez to więcej się w nią angażować.

Ministranci służą do Mszy św., pomagają w organizacji wielu różnych uroczystości parafialnych. W ciągu roku wyjeżdżają tez na wycieczkę jako nagroda za ofiarne służenie. Ponadto niektórzy wyjeżdżają na dni skupienia dla ministrantów organizowane przez Wydział Duszpasterstwa LSO Diecezji Tarnowskiej. Ci którzy regularnie i z oddaniem służą przy ołtarzu otrzymują również specjalne nagrody, aby tym bardziej do tego zmotywować wszystkich.

Spotkania kandydatów – sobota, godz. 9.30

{accordion}120:121:122:123{/accordion}