Parafia pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie

Nowenna do Matki Bożej

Nowenna

 

Nowenna

Nowenna w naszej parafii ma charakter specjalnej stałej modlitwy w wyznaczonym dniu tygodnia, którym jest każda środa. Nowenna jest odprawiana o godz. 17:45 przed wieczorną Mszą św. i połączona z krótkim rozważaniem oraz modlitwami do św. Maksymiliana – patrona naszej wspólnoty.

W trakcie nowenny oprócz stałych modlitw i intencji ogólnych polecamy wstawiennictwu Matki Bożej osobiste prośby wiernych zapisane na kartkach.

Szczególny wymiar ma każda pierwsza środa miesiąca. Oprócz modlitwy w czasie nowenny jest zmiana tajemnic Żywego Różańca a po Mszy św. ucałowanie relikwii św. Maksymiliana.

Geneza nowenny

Nowenna to dziewięć spotkań z Panem Jezusem lub Maryją na modlitwie (nazwa pochodzi od łacińskiego słowa: novem czyli dziewięć). Może to być modlitwa odmawiana przez dziewięć kolejnych dni, dziewięć kolejnych tygodni czy nawet dziewięć kolejnych lat. Kojarzy się ona z liczbą miesięcy stanu błogosławionego przed rozwiązaniem. Apostołowie po Wniebowstąpieniu Jezusa aż do Zesłania Ducha Świętego odprawili pierwszą nowennę. Oni wspólnie błagali o przyjście Ducha Św.

W nowennę wpisany jest więc czas oczekiwania i wytrwałości… w takim bowiem tylko stylu życia „rozkwita” nasza relacja z Jezusem i Jego Matką.

Odprawić nowennę nie jest łatwo. Wymaga to wierności, wytrwałości i pełnego wiary zaufania. Aby nowenna była owocna, wymaga wykonania pewnych zadań. Wskazanym jest, by w tym czasie być w stanie łaski uświęcającej (przystąpić do sakramentu pokuty) i przyjąć Komunię św., aby własne życie ukierunkować ku większej miłości Boga i bliźnich oraz móc lepiej przyjąć z ręki Boga Jego świętą wolę.