Parafia pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie

Tłumy na spotkaniu z ks. Hellerem

Hellerglosikazanie„ Lubię głosić kazania w kościele św. Maksymiliana. Ta książka ma służyć do medytacji, a nie jako podręcznik do kazań – powiedział ks. prof. Michał Heller, światowej sławy naukowiec podczas promocji książki „10.30 u Maksymiliana”. Wydawnictwo Copernicus Center Press z Krakowa zapowiedziało premierę książki na 16 października, natomiast przedpremierowe spotkanie z autorem odbyło się w niedzielę, 12 października w parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. W książce znalazły się kazania m.in. o sensie życia, darze mądrości, zagrożeniach wolności, trudnej sztuce modlitwy, pracy, niedzielnej Mszy i dekalogu.

„Książkę można otworzyć w dowolnym miejscu i pomyśleć przez kilka minut nad tym co tam jest napisane. Nie żeby tam były strasznie głębokie myśli, tylko dlatego, że mogą być punktem wyjścia do głębokich myśli” – dodaje naukowiec.

To właśnie w kościele św. Maksymiliana – w centrum Tarnowa – laureat Nagrody Templetona odprawia Msze św., kiedy jest w Polsce i rodzinnym mieście. Tak jest od początku lat osiemdziesiątych – mówi proboszcz ks. Grzegorz Rzeźwicki.

– Kazania ks. Hellera inspirują do przemyśleń. Mają oryginalny styl, są nasycone treścią i wpisują się w Jego misję życiową czyli łączenie wiary z nauką – dodaje.

Także dziś o godz. 10.30, Mszę św. celebrował ks. Michał Heller i wygłosił kazanie o chrześcijaństwie, które daje nadzieję i sprawia, że życie ma sens. Po Eucharystii odbyło się autorskie spotkanie w domu katechetycznym, podczas którego można było otrzymać autograf autora. Kolejka była bardzo długa.

– Od lat, jeżeli tylko w niedzielę lub święto jestem w Tarnowie, o tej właśnie godzinie odprawiam „u Maksymiliana” Mszę św. i wygłaszam krótkie kazanie. Z notatek do tych kazań powstała książka. Nigdy nie odważyłem się wygłosić kazania bez przygotowania. Brałem więc kartkę papieru (zwykle formatu A4 złożoną na pół) i zaczynałem pisać. Ale to nie takie proste – trzeba wiedzieć, co pisać. Wyjąwszy przypadki „nagłej konieczności”, myślałem o tym już kilka dni wcześniej. Nie systematycznie, raczej przy okazji spacerów lub innych wolniejszych chwil. Pozwalałem myśli błąkać się po temacie, niekiedy ubierać je w półgotowe sformułowania. Gdy już wiedziałem jak zacząć, sięgałem po kartkę papieru – opowiada ks. Michał Heller.

Na stronie internetowej www.maksymilian.diecezja.tarnow.pl jest ok. 40 homilii do posłuchania, a już dziś zbiór kazań trafił do czytelników w formie książki, która ma prawie 200 stron.

„Bardzo lubię słuchać kazań ks. Hellera. Są krótkie, treściwe, dają nam tak dużo do myślenia. Wychodzimy z kościoła podniesieni na duchu” – mówią wierni, którzy słuchają kazań ks. Hellera.

Kazania ks. Hellera mają zazwyczaj ok. 6 minut.

„ Sporo czytam i jak mnie coś uderzy to sobie notuję, że to się nadaje do podzielenia się z ludźmi” – opowiada ks. Heller. „Czasami robię sobie plan na kilka niedziel, żeby jakiś jeden temat przeprowadzić sukcesywnie. To też jest często związane z jakąś lekturą ” – dodaje naukowiec w rozmowie z dziennikarzami.

Zbiór kazań podzielono na tematy, których dotyczą. W książce znajdziemy teksty o poszukiwaniu sensu, o historii, o triadzie Dobro – Prawda – Piękno, o miłości, mądrości, wolności, modlitwie i pracy i Eucharystii. Są też kazania związane z Adwentem i okresem Bożego Narodzenia. Homilie z okresu niedziel zwykłych, Wielkiego Postu, Wielkanocy i sporo innych ciągle jeszcze czekają w luźnych notatkach. Autor zapowiedział powstanie kolejnej części książki.

Podczas spotkania odbyła się też promocja książki „Nie pytajcie dlaczego”, autorstwa Marii Mierzyńskiej, siostry ks. Hellera. Zdawała maturę, gdy we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna. Wtedy rozpoczęła się wojenna tułaczka rodziny Hellerów: najpierw na zatłoczonych uciekinierami drogach wschodniej Rzeczypospolitej, potem był Lwów i wywózka na Sybir do Jakucji. Wszystkie te wydarzenia głęboko zapadły w pamięć dziewczyny. Książka została napisana na podstawie notatek robionych na bieżąco, które przetrwały wojnę i okres Polski Ludowej.

eb

Foto Ewa Biedroń – Galeria zdjęć ze spotkania

promocjaksiazki