IV Niedziela Wielkiego Postu – 26 marca 2017 r. Niedziela Laetare!

1. Rozpoczynamy dziś Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii. Od poniedziałku do środy Msza św. z nauką ogólną będzie o godz. 8.00 i 18.00. Ponadto w poniedziałek po Mszy św. wieczornej o godz. 19.00 będzie nauka stanowa dla rodziców, matek i ojców, a także dla wszystkich którzy nie będą mogli wziąć udziału we wcześniejszych naukach. We wtorek o godz. 19.00 będzie konferencja dla młodzieży w dolnym kościele, na którą zapraszamy młodzież z klas gimnazjalnych w ramach comiesięcznego spotkania, młodzież uczącą się, pracującą i bezrobotną. Dziś od godz. 14.00 do 18.00 będzie spowiedź rekolekcyjna z przerwą od godz. 16.00 do 16.45. Przy wyjściu z kościoła przy stoliku, przy którym rozprowadzane są  baranki wielkanocne, paschaliki i kartki świąteczne przez Stowarzyszenie „Ad maximam” możemy zabrać program rekolekcji.

2. W niedzielę Wielkiego Postu odprawiamy Gorzkie Żale o godz. 16.00. W piątek droga krzyżowa jest o godz. 17.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” zaprasza jutro w poniedziałek 20 marca na godzinę 18.00 na Mszę św. do kościoła NMP Królowej Polski w Mościcach. Po Mszy świętej odbędzie się spotkanie przedsiębiorców.

4. W środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30, koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00. W pierwszą sobotę Apel Jasnogórski o godz. 19.00.

5. Zachęcamy do lektury czasopism religijnych.

Dzisiejsza Czwarta Niedziela Wielkiego Postu ma specyficzny charakter. W Mszale łacińskim od stuleci nosi nazwę Laetáre. Nazwa ta pochodzi od słów dzisiejszej antyfony na wejście, zaczerpniętych z Księgi Izajasza: Raduj się, Jerozolimo (łac. Laetáre, Jerúsalem), cieszcie się wy, którzy byliście smutni, weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy (zob. Iz 66, 10 – 11). Specyfiką tej niedzieli jest właśnie radość. Radość dzisiejszej niedzieli wyraża się także w zewnętrznych znakach. O tej radości mówi nam różowy kolor szat liturgicznych, który rozjaśnia pokutną barwę fioletu. To jakby blask jutrzenki zapowiadającej, że już wkrótce wzejdzie słońce wielkanocnego poranka.
Przy ołtarzu mogą stać dziś kwiaty, choć w czasie Wielkiego Postu nie przyozdabia się nimi ołtarza. To także znak radości – zwiastun wiosny, czyli nowego życia, które daje nam Chrystus paschalny. I wreszcie: śpiewy, czytania mszalne, modlitwy liturgiczne – one też mówią o głębokiej radości! Mówią o radości paschalnej, która może stać się udziałem wszystkich, nawet największych grzeszników.